Clo z Číny - všetko čo potrebujete vedieť

Clo pri nákupe z Číny

 

Ako sa vymeriava clo a DHP?

DPH sa vymeriava pri zásielkach nad 22 eur a tvorí 20 % z celkovej hodnoty zásielky. Hodnota zásielky je hodnota tovaru + poštovné + poistenie.

Clo sa vymeriava pri zásielkách nad 150 eur a tvorí 3 - 15 % z celkovej hodnoty. Jeho presná hodnota závisí od typu tovaru. 

 

 

 

0 - 22 €

Neplatíte DPH ani clo

 

 

 

22 - 150 €

Platíte DPH 20 %

 

 

 

>150 €

Platíte DPH 21 %
+ clo 3 - 15 %

 

Ak nakupujte z Číny viac produktov naraz a vaša objednávka sa pohybuje medzi 150 a 300 eur, môžete sa vyhnúť plateniu cla, ak si objednávku rozdelíte na dve alebo viac objednávok. Toto je však možné iba vtedy, ak máte dopravu zadarmo.

 

 

Rada od nás: Ak je to možné, rozdeľte zásielku na viac objednávok a vyhnete sa tak clu.

 

 

Byrokracia pri cle

Ak príjmete zásielku s hodnotou nad 150 eur, budete musieť predložiť colné vyhlásenie so všetkými potrebnými údajmi.

 

Na vydanie tovaru, ktorý si vyžaduje vyjadrenie niektorého z orgánov dohľadu SR, budete potrebovať aj vyjadrenie príslušného orgánu. Toto platí, ak chcete dovážať napr. alkoholické nápoje, tabakové výrobky alebo liečivá. 

 

Papierovačky vás neminú ani pri dovoze zbraní kategórie D, čiže paintbalových alebo airsoftových zbraní, lukov, atď. Kým nepredložíte všetky potrebné doklady, pošta zásielku uskladní.

 

 

Aj DPH aj clo zaplatíte spolu so zásielkou kuriérovi alebo na pošte.

 

 

Sú nejaké zásielky oslobodené od cla?

Pri zásielkach s hodnotou nižšiou ako 150 € sa clo neplatí. Pravdaže, musia tiež prejsť kontrolou. Tovar nesmie podliehať žiadnym zákazom a obmedzeniam. Ide hlavne o ochranné známky. 

 

 

Vrátenie precleného tovaru

Ak budete chcieť vrátiť obchodníkovi tovar, ktorý presiahol 150 eurovú hranicu a teda bolo naň vyrúbené clo, budete musieť podať colné vyhlásenie pri vývoze

 

 

Pozor na fejky

Pri dovoze z Číny si dajte pozor na fejky, hlavne pri oblečení a doplnkoch. Takýto tovar vám môžu na colnici zabaviť. Prečítajte si, ako odlíšiť fejky na AliExpress.

 

 

 

 

 

Novinky emailom

Dostávajte od nás novinky emailom:

Kontaktujte nás

Názov sekcie 1

Meno:
Telefón:
E-mail: *
Súbor:
Počet ľudí: *
Motorka Výrobca: *
Typ postele:
Vybavenie:
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia