Elektronické colné prehlásenie na tovar z AliExpressu

Elektronické colné prehlásenie na tovar z AliExpressu

 

 Základné fakty v skratke:

 • Od 1. 7. 2021 budete za všetky veci objednané z Číny platiť daň, čiže finálna cena objednaných vecí sa navýši o 20 %. Doteraz ste za objednávky do 22 € daň neplatili.
 • Každý balíček z Číny bude musieť prejsť colným konaním. Colné prehlásenie je možné podať aj on-line, je to zadarmo.
 • K podaniu colného prehlásenia on-line budete potrebovať občiansky preukaz s aktivovaným kvalifikovaným elektronickým podpisom.

 

 

 

Čo to vlastne je?

Colné vyhlásenie (prehlásenie) je po novom potrebné podať ku každému tovaru, ktorý si objednávate z tretej krajiny, čiže aj z AliExpressu. Prehlásenie je potrebné podať aj vtedy, keď má tovar nižšiu hodnotu ako 150 €. Prehlásenie si viete spraviť aj sami, prípadne ho za vás podá pošta alebo kuriér. Treba však rátať s poplatkami, ktoré si sprostredkovateľ prehlásenia môže za spracovanie pýtať.

 

 

 

Podáte ho aj on-line

Colné vyhlásenie pre zásielky s nízkou hodnotou, čiže do spomínaných 150 €, sa nachádza na tomto linku:

 

Colné vyhlásenie

 

Ak chcete colné vyhlásenie spraviť, musíte byť zaregistrovaní. Podávanie prostredníctvom portálu je bezplatné a rýchle, navyše, portál obsahuje všetky najčastejšie kladené otázky k celej problematike. Všetko je spísané prehľadne a v prípade otázok vám bude k dispozícii aj Colné call centrum finančnej správy, ktoré funguje nonstop (voľba č. 5).

 

 

 

K podaniu colného vyhlásenia potrebujete:

 1. Platný občiansky preukaz s aktivovaným kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ak nemáte aktivovaný kvalifikovaný elektronický podpis, môžete požiadať o zastupovanie v colnom konaní dopravcu svojej zásielky, alebo inú osobu (colného zástupcu), ktorá za vás podá colné vyhlásenie.
 2. Počítač s čítačkou čipových kariet a nainštalovaný softvér pre elektronický podpis.
 3. Informácie o tovare, ktorý ste si objednali (číslo objednávky, opis tovaru, celkovú cenu za každú položku, celkovú cenu za celú objednávku, dopravné náklady, číslo DPH pre daného predajcu v prípade, že vám k nákupu už bolo DPH pripočítané).
 4. Informácie od prepravcu (číslo prepravného dokladu, colný úrad, odosielateľa, hrubú hmotnosť zásielky).
 5. Kód tovaru (uľahčí vám to pomôcka na tomto odkaze).
 6. Prepočet z inej meny (ak vám cena bola fakturovaná v inej mene ako Euro). Prepočet si viete spraviť na tomto linku.

 

 

 

Čo je dobré vedieť pred podaním colného vyhlásenia

 

 Zistite si, či ste DPH platili, alebo nie

 • Ak ste tovar nakúpili u predajcu, ktorý je registrovaným platiteľom DPH a pri podaní colného vyhlásenia uviedli jeho platné registračné číslo iOSS, DPH už platiť nebudete. Po podaní správne vyplneného a elektronickým podpisom podpísaného colného vyhlásenia obdržíte Rozhodnutie o prijatí colného vyhlásenia. Môžete sa tešiť na svoj tovar a čakáte len na prepravcu, ktorý vám oznámi kedy a ako vám tovar predá.
 • Ak predajca nie je registrovaným platiteľom DPH, vzniká vám povinnosť zaplatiť DPH. Po podaní správne vyplneného a elektronickým podpisom podpísaného colného vyhlásenia obdržíte Rozhodnutie o prijatí colného vyhlásenia. Okrem toho vám bude zaslaný aj výmer DPH s pokynmi pre platbu.
 • Tip: Pri finalizovaní objednávky na AliExpresse by ste už mali vidieť aj výšku dane, ktorú platíte. Z tejto informácie potom viete, či ste DPH už platili v rámci objednávky, alebo vás toto platenie ešte len čaká. Zatiaľ AliExpress daň (VAT) zobrazuje na svojich stránkach a tak vám uľahčuje dodatočné riešenie dane pri colnom konaní – daň uhradíte v rámci nákupu.

 

 

 

 Zrušenie colného vyhlásenia

 • Colné vyhlásenie môžete aj zrušiť. Ešte pred uhradením DPH príslušnému úradu môžete požiadať o zrušenie vyhlásenia. Zrušenie vám však úrad môže aj zamietnuť. Ak ste daň uhradili, tovar prišiel do našej krajiny a vy ste sa rozhodli až v tomto bode zrušiť colné vyhlásenie, môžete požiadať o vrátenie dane na príslušnom colnom úrade. Ak vyrubenú DPH neuhradíte, môže celý proces zrušiť samotný colný úrad. Je však korektné komunikovať s prepravcom, aby vedel, že balík si neprevezmete a mohol tak doriešiť jeho osud.
 • Tip: Nekomplikujte si veci, keď nemusíte. Nakupujte uvážene, pripravte sa na to, že tento proces pri prvom absolvovaní trošku potrápi vaše nervy, ale ďalší raz v ňom budete už ako doma. Venujte pozornosť celej objednávke, informáciám o DPH a hlavne tomu, aby suma nepresiahla 150 € ak nechcete platiť clo.

 

 

 

 Oprava a kontrola

 • V žiadosti je možné robiť aj dodatočné opravy, nie je to však také jednoduché. Ak by sa úpravou už podaného vyhlásenia mala zmeniť výška dane, bude s vami úrad komunikovať intenzívne a možno bude potrebovať aj dodatočné informácie prečo zmena nastala. Colný úrad môže prerušiť celé konanie aj vtedy, ak potrebuje spraviť fyzickú kontrolu zásielky, prípadne bude vyžadovať ešte dodatočné doklady o zásielke.

 

 

 

 Pomôcky od finančnej správy

 • Finančná správa sa snaží s novými pravidlami pomôcť všetkým, ktorí majú radi nákupy z Číny. Portál na prihlásenie teda neobsahuje len samotnú žiadosť o preclenie, ale aj užitočné rady, linky a infografiky, ktoré vám celú situáciu vysvetlia.

 

 

 

Návod na to ako funguje platenie cla a dane na AliExpresse.

Zdroj obrázka: Finančná správa SR

 

 

 

A poplatky?

Vyplnenie colného formulára on-line na stránke Finančnej správy je bez poplatku, vyžaduje si len váš čas a pri prvom vypĺňaní aj pozornosť – ďalšie vypĺňania už budú zaiste rýchlejšie. DPH zaplatíte buď predajcovi, alebo colnému úradu. Zistite si však, či prepravná spoločnosť neúčtuje poplatok za manipuláciu s vaším tovarom – balíček musí niekde uskladniť, komunikuje s vami a poskytuje vám informácie k precleniu zásielky). Poplatok za tieto úkony si teda môže pýtať.

 

 

 

Slovenská pošta bude poplatok vyberať

Pre zásielky do hodnoty 150 € vás pošta môže automaticky v colnom konaní zastúpiť, bude si však za to účtovať poplatky. V prípade, že si chcete colné vyhlásenie riešiť sami, musíte poštu o tomto fakte upovedomiť. Aj pošta spracovala k novým pravidlám informačné podstránky a my sme z nich pre vás vybrali to najdôležitejšie.

 

 

 

 

 

 

Novinky emailom

Dostávajte od nás novinky emailom:

Kontaktujte nás

Názov sekcie 1

Meno:
Telefón:
E-mail: *
Súbor:
Počet ľudí: *
Motorka Výrobca: *
Typ postele:
Vybavenie:
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia